T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Erdek Müftülüğü

10.06.2018

KADİR GECESİ PROGRAMI

Değerli Müslümanlar!

Bu gece Ramazan ayının 27.gecesidir. Kuvvetle muhtemel kadir gecesi bu gecedir.

Kur’an’ın Ramazan ayında (Bakara, 2/185) ve Kadir Gecesi’nde indirildiği ifade edilmektedir. Peki, ne olmuştur da Allah Kadir Gecesi’ni bin aydan hayırlı bir gece olarak nitelendirmiştir? Bu sorunun cevabı, Kadir Suresi’nde saklıdır. Bu surenin ilk ayetinde “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik.” (Kadir, 97/1) denilmektedir. O hâlde bu geceye ayrıcalıklı vasfını veren, bu gecede Kur’an’ın inmesidir. Allah insanlığa rahmet ve inayetini göndermiş, kulu Muhammed’e ıssızlığın ve karanlığın tam ortasında Kur’an’ı indirmiştir. Çöle nur inmiştir…

Kadir Gecesi! Bin aydan daha bereketli gece! Meleklerin ve Cebrail’in, Rablerinin izniyle her iş için yeryüzüne indikleri gece! Tan vaktine kadar esenlik ve barışın hâkim olduğu gece! Cebrail’in karanlık bir mağarayı Allah’ın nuru ile aydınlattığı gece! Namus-ı ekber’in “Oku!” emri ilahisini Muhammed’e (s.a.s.) söylediği, Muhammed Mustafa’nın “Ben okuma bilmem.” dediği gece!
Ve her şeyin yeniden başladığı gece! İnsanlık için dönüm noktası olan
gece!

Kur'an-ı Kerim'in kadrini bilerek kadri yücelenlerden olma duasıyla...

BU GECE PİRİ REİS CAMİİNDE YATSI-TERAVİH NAMAZINDAN ÖNCE KANDİL PROGRAMI YAPILACAKTIR. TERAVİH NAMAZINDAN SONRA DA SAKAL-I ŞERİF ZİYARETE AÇILACAK VE TESBİH NAMAZI KILINACAKTIR.