T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Balıkesir Müftülüğü

11.03.2016

Mustafa KUTLU 29.09.1992-06.11.2002

 

1949 yılında Kütahya Merkez Bölücek Köyü'nde doğdu. İlkokulu Köyü'nde bitirdi. Balıkesir müftü yardımcısı olan dayısından Arapça okudu. Balıkesir İmam-Hatip Okulu'ndan 1968 yılında mezun oldu. Konya Yüksek İslam Enstitüsü'nü 1972 yılında bitirdi. 31.07.1968 tarihinde Balıkesir merkez Toygartepe Camii imam-hatibi olarak memuriyete başladı. Eskişehir Mahmudiye ve Kütahya Emet'te vaizlik, Konya'da imam-hatiplik, Sinop Türkeli'de vaizlik ve müftülük, Kütahya Tavşanlı'da müftülük yaptı. 01.07.1975-31.10.1975 tarihleri arasında kısa dönem askerlik vazifesini yaptı. Askerlik dönüşü aynı yere tekrar müftü olarak başladı. Daha sonra aynı yere vaiz olarak atandı. 14.07.1980 tarihinde istifa etti.26.09.1981 tarihinde Bilecik Bozüyük'e vaiz daha sonra müftü, Kütahya Tavşanlıya tekrar müftü olarak atandı. 1990 yılında Adıyaman Müftülüğüne atandı. 29.09.1992-06.11.2002 tarihleri arasında Balıkesir il müftüsü olarak görev yaptı. 06.11.2002 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına, 19.07.2003 tarihinde de Baku Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliğine tayin edildi. Bu görevini 19.07.2006 tarihinde tamamlayarak yurda döndü. 03.08.2006 tarihinde Konya il vaizliğine, 25.08.2006 tarihinde de Konya İl Müftülüğüne atandı. Bu görevinde iken kendi isteği ile emekli oldu.