T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Balıkesir Müftülüğü

11.03.2016

Turgut AÇARİ 13.12.2010 - 22.01.2016

 

1957 yılında Düzce'de doğdu. İlk ve ortaöğrenimimi Düzce’de tamamladı. İki yıl kadar İmam-Hatiplik yaptıktan sonra 1976 yılında başladığı Yüksek İslam Enstitüsünden 1980 yılında mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi üçüncü dönem Kursunu bitirerek 1983 yılında Balıkesir'in Savaştepe İlçesine Müftü olarak atandı. 1986 yılında Bolu'nun Seben İlçesine, 1987 yılı Mart ayında da Almanya Siegburg Merkez Camii'ne Din Görevlisi olarak gönderildi. Altı yılın sonunda tekrar Seben'e atandı ve iki yıla yakın vaizlik yaptı. 1995 yılı başında, Müftü olarak Gönen'e tayin oldu. 2002 yılı Eylül ayında da İstanbul Beyoğlu Müftülüğüne, 08 Şubat 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Artvin İl Müftülüğüne, 06 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile de Balıkesir İl Müftüsü olarak atandı. 22.01.2016 tarihinde de Diyanet İşleri Başkanlığına Başkanlık vaizi olarak atandı.