T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Balıkesir Müftülüğü

03.03.2021

SUSUZ TOPRAKLARA SU AKITIYORUZ

Kuraklık yaşanan bölgelerdeki insanların uzun yıllar temiz su ihtiyacını karşılamak maksadıyla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından; “Bir Damla Hayat” sloganıyla başlatılan “Su Kuyusu Projesi” kampanyasına, Balıkesir İlimizde katıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından uygulamaya konan proje ile Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Afrika ve Asya'da maddi zorluklar ve fiziki şartlar nedeniyle su sıkıntısı çeken coğrafyalara umut olmak için; “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında hayırsever vatandaşlarımızın katkı ve katılımları ile Türkiye Diyanet Vakfı Balıkesir Şubemizin destekleriyle toplanan bağışlarla, kardeş şehrimiz Nijer’de su kuyusu açılışı gerçekleştirdi. Açılışı yapılan su kuyusu, güneş enerjili, elektrikli ve muslukları ile tam otomatik sistemden müteşekkil olup yaklaşık 20 yıl ihtiyaca cevap verebilecek şekilde inşa edildi.

İl Müftümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı Balıkesir Şube Başkanı Sayın Ramazan TOPCAN; “Türkiye Diyanet Vakfı’nın hayri hizmetleri arasında yer alan; “Bir Damla Hayat” projesine destek amacıyla Türkiye Diyanet Vakfı Balıkesir Şubemiz öncülüğünde İlçe şubelerimizin destekleri ile başlatmış olduğumuz bu güzel kampanyaya destek veren, öncü olan Din gönüllüsü kardeşlerim başta olmak üzere Balıkesir’li hayırsever kardeşlerime candan teşekkür ediyorum. Başlattığımız bu hayri hizmetlerin hayırsever Balıkesir’li kardeşlerimizin isteği ve desteği doğrultusunda devam edeceğini, bu güzel çalışmaların kilometrelerce uzaklıktan temiz suya erişimin taşıma suyla geldiği bölgelere umut olacağını, proje kapsamında açılan su kuyularının sadece kardeşlerimizin susuzluğunu gidermeyecek aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da katkıda bulunacaktır inşaallah. Açılan su kuyularının yanında hayvanların su içebileceği yerler yapılarak, bölgenin geçim kaynağı olan hayvancılık faaliyetlerini de hızlandıracak, cazibeli hale dönüştürecektir.” dedi.