T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Karesi Müftülüğü

04.09.2020

PANDEMİ DÖNEMİ HAFIZLARI BELGELERİNİ ALDILAR

Balıkesir Karesi Müftülüğüne bağlı üç Kur’an Kursunda hafızlıklarını pandemi dönemimde bitiren 18 Erkek, 5 Kız hafız Hafızlık Belgelerini düzenlenen törenle aldılar.

Balıkesir Öğretmen evinde düzenlenen törene Balıkesir İl Müftüsü Ramazan TOPCAN, İl Müftü Yardımcısı Hatice GEÇGELEN, Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK, İl Müftülüğü Şube Müdürü Şehabettin YILMAZ, Kur’an Kursları öğreticileri, hafızların velileri ile son yapılan Hafızlık Tespit Sınavında başarılı olarak Hafızlık Belgesi almaya hak kazanan hafızlarımız katıldılar.

Törenin açış konuşmasını yapan Karesi Müftüsü Fahri SAĞLIK “ 2019 ve 2020 yıllarında Müftülüğümüze bağlı Yıldırım Camii, Merkez ve Esma Hatun Kur’an Kurslarından toplam 53 hafız mezun olarak belgelerini aldılar. Bunlardan 23’ü pandemi dönemi zorluklarını aşarak hafızlıklarını bitirdiler. Bilgisayar veya akıllı telefon teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak uzaktan eğitim yolu ile dinletilen dersler sonucu hafızlıklarını tamamlayan öğrencilerimizin bir kısmı köyünde internet imkânı olmadığı için 3-5 kilometre uzakta internet imkânı bulunan yerlere gidip derslerini dinleterek hedeflerine ulaştılar. Bu cefakâr ve vefakâr öğrencilerimizi hocalarını ve velilerini gönülden kutluyorum. Sahip olduğunuz belge elbette sizlerin şeref levhanız olacaktır. Bundan daha önemlisi o belgeyi sizlere kazandıran yüce Kur’an’ın beyninizde, gönlünüzde ve hayatınızın her safhasında yaşatılmasıdır. Bunu başaracağınıza eminim. Sizleri biz o ruhla yetiştirdik. Yolunuz bahtınız açık olsun.”  dedi.

Balıkesir İl Müftü Yardımcısı Hatice GEÇGELEN de kısa bir konuşma yaparak emeği geçen her kesi kutladı.

Balıkesir İl Müftüsü Ramazan TOPCAN da konuşmasında “ Bende başta siz değerli hafızlarımızı, velilerini ve hocaların tebrik ediyorum. Toplumumuzun size ihtiyacı var. Sizler yüce Kur’anı şahsınızda temsil eden insanlarsınız. Sizler gibi Kur’an ilkelerini özümsemiş dürüst ve erdemli insanlara ihtiyacımız var. Hafız oldunuz, hafız kalınız. Bu zordur. Ama sizler zorlukları aşmasını başaran gençlersiniz. Sizler anne-babalarınızın yüz akı iftihar vesilesisiniz. Rabbim her daim yüzünüzü ak, yolunuzu açık etsin.”  diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından hafızlara belgeleri verildi. Belge törenini öğle yemeği ikramı Evrensel Hafızlar Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Hafız Mustafa ÖZDEMİR tarafından yapılmıştır.